TUNNGLE, ULTIMÁTNÍ NÁSTROJ PRO POČÍTAČOVÉ ONLINE HRÁČE

Nejčastější problémy

Hamachi a Tunngle na jednom PC

Hamachi a Tunngle používají velmi podobný způsob spojení a proto pokud budete mít na jednom počítači oba dva tyto klienty nemusí pracovat jak mají. V tomto případě je jediné řešení jeden z nich odinstalovat. Doporučuji, pokud již máte oba dva klienty nainstalované, odinstalovat je a po restartu počítače nainstalovat jen jeden z nich.

Port Forwarding

Tunngle používá VPN privátní sít, pro kterou jsou důležité směrovací porty, aby klient věděl koho s kým spojit. Může se stát, že někteří poskytovatelé internetu tyto porty zakážou v routeru a Tunngle není schopen přes ně směrovat komunikaci. Důsledek je katastrofální a Tunngle nebo některé hry nejdou.

Takže jsou pro to různá řešení. První z nich je, že si porty povolíte sami. K tomu je zapotřebí se dostat do nastavení Routeru které jsou zaheslované! Standartně výrobci nastavují Login: admin a Password: admin, ovšem většina poskytovatelů si dávají do routeru vlastní loginy a hesla. K tomuto přihlášení se dostanete přes jakýkoli internetový prohlížeč (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox, apod.). Do místa s adresou napíšete IP routeru, standartně bývá: 192.168.0.1, ale je dost možné, že ji poskytovatel změnil. Po přihlášení musíte najít „Port Forwarding“ a porty tam pro svou IP povolit (pro Tunngle jsou to UDP porty 11155 a 11157, pro hry si to buď musíte zjistit a nebo požádat o radu zde ve fóru). Bohužel nemá cenu to psát podrobněji, protože každý výrobce routerů má jiné rozložení menu. Další možností, kterou vám doporučuji, se obrátit na poskytovatele Internetu, aby vám porty povolil.

Nevidíte spoluhráčovu vytvořenou hru

Problém spočívá v tom, že v Tunngle nějak špatně pracuje viditelnost mezi hráči a spoluhráčovu vytvořenou hru nevidíte nebo naopak. Neni to nic složitého jak tento problém opravit

Takže si zapneme Tunngle a připojíme se do příslušné místnosti. Počkáme, než se spoluhráč připojí do stejné místnosti a přidáme si jej do friendlistu (seznamu spoluhráčů). Tam na něj 2× poklepeme, až se objeví malá tabulka s Connecting… Tím spoluhráče jakoby prozvoníme a veškerá komunikace je nyní spojena. Pokud teď založíte hru, spoluhráč by vás už měl vidět a naopak. (pozn. zkuste spojení Connecting… na Tunngle v obouch směrech)

Také můžete skusit se spojit v nějaké vytvořené hře, kterou oba vidíte a po připojení všech spoluhráčů se ze hry odpojit a následovně zkusit vytvořit svou. Na tuto metodu jsem již narazil dávno a díky ní Tunngle podpora upravila klienta pro již zmíněné „prozvonení“.

Po delším zkoumáním tohoto problému jsem došel k závěru, že je to způsobeno poskytovateli Internetu. Dnes jsou páteřní sítě natolik rozvinuté, že se vytvářejí takzvané duplicitní adresy u klientů. Myslím, že už se někomu z vás stalo, že jste chtěli stahovat „free“ na uložtu, ale při opsání captcha ověření vám stránka oznámila, že již „free“ stahujete a nemůžete najednou stahovat 2× zadarmo. Přitom ve skutečnosti nic nestahujete, jenže server rozpoznal, že už je připojen počítač s IP jakou máte i vy a tak vám to zakázal. V Tunngle se to projevuje tak, že pokud již je připojen klient s podobnými hodnotami, tak se je snaží rozdělit (nejde se připojit 2× ze stejného PC) čili jeden PC vidí jednu polovinu uživatelů a druhý PC vidí tu druhou polovinu. Bohužel tento problém nelze vyřešit a jediná možnost jak to obejít na 90% je vytvořit si vlastní soukromou místnost na Tunngle.